Czy histerektomia oznacza, że ​​nie możesz zachorować?

Czy histerektomia oznacza, że ​​nie możesz zachorować?

Zapisz się do naszego biuletynu o reumatoidalnym zapaleniu stawów!

Najnowsze informacje na temat reumatoidalnego zapalenia stawów

Mądre zdrowie: wypróbowałem kriowibrację VibraCool w moim reumatoidalnym zapaleniu stawów — i oto, co się stało

By Cheryl Crow 12 kwietnia 2021

Śmiejący się autor podejmuje śmiertelnie poważny temat: walka o ubezpieczenie zdrowotne

Czasami myślę, że chcesz mojej śmierci… A ja jestem tutaj, aby żyć. I wydaje się, że te rzeczy czasami wykluczają się wzajemnie. — Jenny Lawson, z „Złamane” (…

By Beth Levine 6 kwietnia 2021

Zapalenie może przyczynić się do gorszych wskaźników przeżycia długoterminowego u osób z chorobami reumatycznymi

Badania sugerują, że młodzi dorośli z łuszczycą, toczniem i RZS są bardziej narażeni na zawał serca.

Autor: Becky Upham 5 kwietnia 2021

Inteligentne zdrowie: wypróbowałem telezdrowie w rzeczywistości wirtualnej w leczeniu przewlekłego bólu stawów — a oto, co się stało

Cheryl Crow 2 marca 2021 r.

8 rzeczy, które ludzie z reumatoidalnym zapaleniem stawów muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Dowiedz się o bezpieczeństwie, skuteczności i znaczeniu szczepień przeciwko COVID-19, jeśli Ty lub ktoś bliski żyje z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Meryl Davids Landau8 lutego 2021

Czy twoje reumatoidalne zapalenie stawów jest gorsze niż myślisz?

Nie śpiesz się z odrzucaniem swoich objawów jako „normalnych”. Uważaj na te oznaki, że powinieneś zadzwonić do swojego lekarza.

Autor: Brian P. Dunleavy 4 lutego 2021

7 najlepszych aplikacji aktywności dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Wypróbuj te monitory aktywności, jeśli artretyzm przeszkadza w Twoich treningach.

Autor: Michael Dolan, 7 stycznia 2021 r.

6 sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać wizytę telemedyczną u reumatologa

Wraz z pandemią COVID-19 wizyty telezdrowia w celu zarządzania RZS stały się bardziej powszechne niż kiedykolwiek. Wypróbuj te wskazówki, aby jak najlepiej wykorzystać wirtualną wizytę.

Autor Erica Patino17 listopada 2020

Zapowiedź nowych wytycznych dotyczących leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Eksperci z American College of Rheumatology przyjrzeli się badaniom na nowo i wstępnie zalecili najlepsze terapie lekowe na RZS.

Autor: Meryl Davids Landau10 listopada 2020

7 wskazówek, jak pozostać aktywnym w domu z RA

Spędzasz w domu więcej czasu niż kiedykolwiek, ale ćwiczenia są nadal kluczowe — zwłaszcza w przypadku RZS. Wypróbuj te wskazówki, aby zmienić swój rutynowy trening lub zacząć. . .

Autor Erica PatinoPaździernik 22, 2020"

Rak jajnika może przyczepiać się do przewodu pokarmowego, powodując objawy naśladujące zespół jelita drażliwego (IBS). iStock

Kiedy guzy jajnika zostaną wcześnie zdiagnozowane, szanse na przeżycie są dobre. Rzeczywiście, kiedy najczęstszy typ raka jajnika zostanie zdiagnozowany przed rozprzestrzenieniem się lub przerzutami, pięcioletnie przeżycie (miara często uważana za wskazującą na wyleczenie) wynosi powyżej 90 procent.

Pocieranie: według American Cancer Society tylko 20 procent raków jajnika wykrywa się na wczesnym etapie, ponieważ guzy jajnika są bardzo trudne do wykrycia.

Jednym z głównych problemów utrudniających wczesne wykrycie raka jajnika jest to, że nie dysponujemy skutecznymi narzędziami do jego badań przesiewowych, tak jak w przypadku raka piersi, a jego oznaki i objawy są zwykle niejasne i niespecyficzne, mówi dr Marilyn Huang, kierownik badań nad ginekologią translacyjną onkologiczną w University of Miami Miller School of Medicine na Florydzie.

Niektóre z tych objawów – takie jak wzdęcia brzucha, niestrawność, nudności i zmiany w wypróżnianiu – nakładają się i są często mylone z objawami bardzo powszechnego problemu żołądkowo-jelitowego: zespołu jelita drażliwego (IBS).

POWIĄZANE: Domowe środki zaradcze na gaz i wzdęcia

Jakie są objawy IBS a rak jajnika?

Jeśli porównasz objawy IBS i raka jajnika, zobaczysz, dlaczego rak jajnika czasami mylony jest z IBS na początkowych etapach.

Objawy raka jajnika obejmują:

Wzdęcia brzuchaNiestrawnośćMdłościUcisk w miednicy i plecachSpadek apetytu lub uczucie sytości wkrótce po jedzeniu Niewyjaśniona utrata masy ciałaZmiany wypróżnieńCzęstsze oddawanie moczu lub parcie na mocz

Tymczasem objawy IBS obejmują:

Ból brzucha (często towarzyszący wypróżnieniom) Zmiany w wypróżnianiu Wzdęcia Uczucie niepełnego wypróżnienia Białawy śluz w stolcu

POWIĄZANE: 10 sposobów na pozbycie się wzdęć

IBS i rak jajnika: rozwiązywanie objawów

Dlaczego objawy są tak podobne?

„Jajniki są przyczepione do macicy i zwisają z macicy, co oznacza, że ​​swobodnie unoszą się w miednicy” – wyjaśnia dr Huang. Jelito cienkie również swobodnie unosi się w jamie brzusznej miednicy. Gdy masa jajników rośnie, może przyczepiać się do jelit i wpływać na ich funkcjonowanie, wyjaśnia.

Z tego powodu początkowym objawem – często ignorowanym przez kobiety, a nawet przez pierwszych świadczeniodawców, których widzą – jest niejasne poczucie ucisku lub dyskomfortu w jamie brzusznej wraz ze skurczami.

Innym charakterystycznym objawem raka jajnika, który https://harmoniqhealth.com/pl/ łączy te dwa zaburzenia, jest wzdęcie. W przypadku raka jajnika powstaje w wyniku gromadzenia się płynu w brzuchu. W przypadku IBS wzdęcia mogą być wywoływane przez to, co ludzie spożywają, takie jak pokarmy bogate w błonnik, smażone tłuste potrawy i napoje gazowane.

Przy nakładaniu się objawów może być trudno stwierdzić, co je powoduje. Ale jedną wskazówką może być to, czy objawy pojawiają się i znikają, czy też stopniowo się pogarszają.

„Zespół jelita drażliwego jest problemem przewlekłym, a jego objawy są sporadyczne”, mówi dr Adnan R. Munkarah, wiceprezes wykonawczy i dyrektor kliniczny Henry Ford Health System w Detroit. „Rak to choroba, w której objawy nadal się rozwijają. ”

Jeśli martwisz się objawami, najlepiej porozmawiaj ze swoim ginekologiem i zapytaj, czy badanie jest konieczne.

POWIĄZANE: Martwe bakterie probiotyczne mogą pomóc osobom cierpiącym na IBS znaleźć ulgę

Testy na raka jajnika

Niejasne objawy brzuszne powinny budzić podejrzenia, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą między pięćdziesiątką a sześćdziesiątką, kiedy choroba jest najczęściej diagnozowana. W takim przypadku Twój ginekolog powinien być Twoim pierwszym przystankiem. „Rak jajnika [powinien] być uważany za możliwą diagnozę, gdy kobieta ma te objawy” – mówi dr Munkarah. „Należy wykonać właściwe obrazowanie radiologiczne, aby wykluczyć raka jajnika, zanim u kobiety zostanie zdiagnozowany zespół jelita drażliwego”

Najczęstszymi narzędziami używanymi do rozpoczęcia oceny obecności raka jajnika są USG i badanie krwi znane jako CA-125, które testuje białka związane z rakiem jajnika.

Jeśli te testy są negatywne, lekarz omówi dalsze kroki – w tym, czy następny krok ma zostać oceniony pod kątem IBS.

Zapisz się do naszego Newslettera Onkologicznego!

Najnowsze informacje na temat raka jajnika

Ból związany z rakiem jajnika: jak się czuje, co go powoduje i jak radzą sobie z nim kobiety

Ból spowodowany rakiem jajnika może być subtelny lub rozległy, ale istnieją strategie radzenia sobie z bólem, które mogą pomóc.

Jessica Migala 18 września 2020 r.

Rak jajnika i ciąża: co musisz wiedzieć

Podczas planowania rodziny ważne jest, aby znać ryzyko raka jajnika i wiedzieć, jak wcześniejsza diagnoza może wpływać na płodność.

Autor: Liz SchererSierpień 27, 2020

Poznaj swój zespół zajmujący się rakiem jajnika

Skuteczne leczenie raka jajnika wymaga podejścia opartego na współpracy. Dowiedz się o kluczowych świadczeniodawcach opieki zdrowotnej, którzy powinni być w Twoim zespole.

Max Lee Onderdonk 25 czerwca 2020 r.

Joga na raka jajnika: pozy, które korzystnie wpływają na zdrowie podczas i po leczeniu

Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie leczenia raka jajnika, czy próbujesz odzyskać siły po jego zakończeniu, rutyna jogi może być w sam raz. . .

Autor: Meryl Davids Landau Czerwiec 16, 2020

Historie ocalonych od raka jajnika

Nowe metody leczenia zaawansowanego raka jajnika pomagają niektórym kobietom przeciwstawić się przeciwnościom losu. Oto, jak jedna 78-latka i jej lekarze podtrzymali nadzieję na a. . .

Autor: Melba Newsome Czerwiec 8, 2020

W przypadku raka jajnika kluczowe jest wczesne wykrycie. Dlaczego jest tak trudno?

Leczony na najwcześniejszym etapie rak jajnika ma wysoki wskaźnik przeżycia. Ale kobiety i ich lekarze często nie rozpoznają objawów, co prowadzi do przeoczenia. . .

Autor: Melba Newsome Czerwiec 2, 2020

Odpowiedzi na 6 najczęściej zadawanych pytań dotyczących raka jajnika

Czy używanie talku zwiększa ryzyko raka jajnika? Czy histerektomia oznacza, że ​​nie możesz zachorować? Tutaj FAQ.

Autor: Julia CalifanoMaj 13, 2020

Rak jajnika: mity kontra fakty

Najlepszym sposobem na pokonanie raka jajnika jest poznanie różnicy między błędnymi wyobrażeniami a rzeczywistością. Oto 5 fałszywych założeń, obalonych.

Salma Abdelnour Gilman12 maja 2020

Czy ocet jabłkowy pomaga, zapobiega lub leczy raka jajnika?

Krótka odpowiedź: prawdopodobnie nie. Eksperci uważają, że najlepszym podejściem jest włączenie octu do zdrowego planu żywieniowego, a nie popijanie. . .

Autor: Elizabeth MillardMaj 11, 2020

Czy olejki eteryczne mogą przynieść korzyści kobietom z rakiem jajnika?

W przypadku kobiet z rakiem jajnika aromaterapia i masaż olejkami eterycznymi, takimi jak lawenda i ylang-ylang, mogą promować dobre samopoczucie i minimalizować. . .

Autor: Becky UphamMaj 8, 2020"

Emely/Corbis

Można by pomyśleć, że akupunktura jest dla hipsterów, którzy nie wierzą w zachodnią medycynę lub dla starzejącego się rodzica z przewlekłym bólem pleców, ale coraz więcej badań pokazuje, że akupunktura może pomóc w leczeniu stanu, który od czasu do czasu dotyka każdego: lęku.

Radzenie sobie z silnym lękiem może być trudne, ponieważ zazwyczaj obejmuje terapię, która według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lęków i Depresji może nie przynieść rezultatów przez wiele miesięcy. Co więcej, może wymagać leków przeciwlękowych, które mogą mieć poważne skutki uboczne, mówi dr Ladan Eshkevari, CRNA, LAc, certyfikowany akupunkturzysta, fizjolog i zastępca dyrektora programu znieczulenia pielęgniarki w School of Nursing & Badania nad zdrowiem na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Jednak gdy akupunktura na lęk jest skuteczna, objawy ustępują po kilku pierwszych wizytach, a praktycy, tacy jak Eshkevari, są przekonani, że atakuje problem u jego korzeni.

Jak działa akupunktura na lęk

Według University of Chicago Medicine starożytna medycyna chińska opisuje siłę energetyczną zwaną Qi, która reguluje ogólny stan zdrowia organizmu. Podobnie jak krew w układzie krążenia, Qi przemieszcza się po całym ciele za pośrednictwem ścieżek zwanych meridianami. Według University of Miami Health System, gdy czynniki takie jak uraz, stres, złe odżywianie lub zmiana środowiska zakłócają przepływ Qi, pojawiają się problemy zdrowotne. Wprowadzając igły w określonych punktach ciała, akupunkturzyści przywracają równowagę Qi i ogólny stan zdrowia organizmu, donosi University of Chicago Medicine.

Ta koncepcja może niektórym wydawać się przestarzała, ale Daniel Hsu, DAOM (Doktor Akupunktury i Medycyny Orientalnej), LAc, praktykujący w New York AcuHealth Acupuncture w Nowym Jorku, mówi, że Qi jest tylko metaforą funkcji metabolicznych lub reakcji chemicznych stale zachodzące w ciele.

Dr Hsu wyjaśnia, że ​​akupunkturzyści umieszczają każdą igłę w odległości pół milimetra od nerwu. W zależności od tego, gdzie trafią igły, akupunktura może spowodować, że układ nerwowy wytworzy środki przeciwbólowe, pobudzi naturalną zdolność organizmu do samoleczenia lub pobudzi część mózgu, która kontroluje emocje, w tym lęk. Wszystkie te wyniki, dodaje Hsu, mogą pomóc ludziom poczuć się bardziej zrównoważonymi i leczyć różne choroby.

POWIĄZANE: Ukryte oznaki stresu i niepokoju

Mechanika akupunktury w radzeniu sobie z lękiem

Hsu mówi, że akupunktura zyskała na popularności od lat 70. po prostu dlatego, że działa, a teraz rośnie liczba badań potwierdzających jej skuteczność w leczeniu lęku i innych schorzeń psychicznych.

Na przykład w badaniu opublikowanym online w październiku 2013 r. w Journal of Acupuncture and Meridian Studies stwierdzono, że studenci, którzy przeszli 20-minutową sesję akupunktury, mieli mniej niepokoju i lepszą pamięć zaraz po niej niż ci, którzy nie mieli akupunktury.

Dlaczego to działa? Eshkevari wyjaśnia, że ​​zewnętrzne okoliczności poza twoją kontrolą mogą wywołać twój niepokój, a akupunktura pozwala twojemu ciału odzyskać kontrolę.

„Ciągle odczuwamy stres i presję, aby działać, co może powodować choroby i inne poważne problemy zdrowotne” – mówi Hsu. „Akupunktura doskonale nadaje się do konserwacji. Pomaga długie życie stać się lepszym życiem. ”

Jak to działa? Kierowani przez Eshkevari naukowcy z Georgetown University wykorzystali badania laboratoryjne, aby wykazać, że akupunktura spowalnia produkcję hormonów stresu w organizmie. Ich odkrycia zostały opublikowane w kwietniowym wydaniu Journal of Endocrinology.

Niewiele procedur działa przez 100 procent czasu. Obejmuje to akupunkturę, ale ma zalety, których konwencjonalne metody leczenia, takie jak psychoterapia i leki, nie dają, mówi Eshkevari. Wyjaśnia, że ​​skutki uboczne, takie jak siniaki i zawroty głowy, są minimalne i rzadkie, podczas gdy niektóre leki na receptę mogą mieć poważne skutki uboczne i prowadzić do uzależnienia.

W przeciwieństwie do poradnictwa, osoby leczone akupunkturą często widzą wyniki po jednej sesji, a wyniki poprawiają się wraz z dalszym leczeniem. Hsu mówi, że akupunktura jest szczególnie pomocna dla osób, które chcą ograniczyć lub zaprzestać zażywania narkotyków – na receptę lub w inny sposób. Ponieważ w naturalny sposób reguluje równowagę chemiczną organizmu, akupunktura może nawet uniemożliwić ludziom stosowanie leków.

Pierwsze kroki z akupunkturą

Jeśli chodzi o próby akupunktury, nie masz nic do stracenia, mówi Hsu. Z certyfikowanym akupunkturzystą ryzyko prawie nie istnieje i znacznie przewyższają potencjalne korzyści. Większość pacjentów Eshkevari powiedziała jej, że śpią lepiej i mają silniejsze ogólne samopoczucie już po kilku sesjach.

Jeśli już otrzymujesz leczenie lękowe, Eshkevari sugeruje dodanie akupunktury do obecnego schematu. Jeśli uznasz, że to działa, możesz współpracować ze swoim lekarzem, aby odstawić leki przeciwlękowe. Najpierw jednak skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, czy obejmuje ono jakichkolwiek akupunkturzystów w Twojej okolicy. Następnie porozmawiaj z lekarzem — zadawaj pytania i otwarcie omawiaj potencjalny plan leczenia.

Zapisz się do naszego biuletynu Mental Wellness!

Najnowsze osiągnięcia w zaburzeniach lękowych

Mądre zdrowie: próbowałem chóru na mój niepokój — i to wstrząsnęło moją praktyką medytacyjną

Autor: Ian ChantMaj 13, 2020

Mam niepokój medyczny. Oto jak przeżyję koronawirusa Wiadomości

Jenna Fletcher 1 kwietnia 2020 r.

10 najlepszych blogów na temat lęków, które warto śledzić w 2020 r., aby żyć bez stresu

Ponieważ życie z lękiem jest wystarczająco stresujące.

Autor: Katie Robinson, 5 grudnia 2019 r.

Radzenie sobie z lękiem związanym z podróżą

Autor: Alicia Raeburn 15 października 2019 r.

Najlepsze książki samopomocy na temat zdrowia psychicznego i lęku

Świetne lektury zawierające wskazówki, motywację i inspirację w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.

Przez Andrea Kornstein Czerwiec 26, 2018

Niepokój w średniowieczu związany z demencją

Badanie sugeruje, że leczenie lęku może obniżyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w późniejszym życiu.

Przez Don RaufMaj 3, 2018

Przetestowaliśmy 4 odstresowujące pudełka subskrypcyjne, które pomogą Ci zachować spokój

Więc nie musisz się martwić, który z nich jest najlepszy.